Каталог организаций предприятий Хмельницкого и хмельницкой области
  »   Главная | Публикации | Новости каталога, статьи, публикации | Хмельницький - адміністративний, економічний i культурний центр
Меню

Рейтинг фирм. Топ20
Рейтинг фирм
Новые фирмы
 Интернет-магазин сантехники Сантехрай - Украина, Киев. (02-15-2018)
С момента открытия нашего интернет-магазина santehrai.com.ua в, не так
 avtovukyp.kiev.ua - Украина, Киев. (02-13-2018)
Покупка автомобилей по всей Украине.
 Oksagen - Украина, Николаев. (02-12-2018)
У нас очень сплоченный коллектив экспертов, юристов, менеджеров и риел

Опрос пользователей
Какой поисковой системой Вы пользуетесь?
Яндекс
Google
Mail.ru
Rambler
META.ua
ДругойБесплатная регистрация
Популярные категории
Здравоохранение
(11 Просмотров)
Недвижимость, риелторы
(10 Просмотров)
Мебель, интерьер
(10 Просмотров)
Банки, ломбарды, финансы
(9 Просмотров)
Строительство, ремонт
(8 Просмотров)
Бизнес, торговля
(7 Просмотров)
Всё для детей
(7 Просмотров)

Радуга тегов

Статистика

Хмельницький - адміністративний, економічний i культурний центр

Адміністративний, економічний i культурний центр Хмельницької області. Вузол залізничних та автомобтьних шляхів. Належить до категори великих міст iз населениям 258 тис. мешканців (2012 р.). Площа міста 8600 га. Розташований у межах Подільської висо-чини у центральна частині області на р. Південний Буг при впадіннi в нього р. Плоскої. Поверхня - хвиляста рівнина, перевищення відносних висот до 70 м.

Територія, на якій розташований Хмельницький, була заселе на ще в давні часи. Дослідження виявили в околицях міста чима-ло археологічних пам'яток. Зокрема, на схід від мікрорайону Лезнєве - поселення з матеріалами доби бронзи 2 тис. до н.е. та скіфського часу 7-3 ст. до. н.е., у мікрорайоні Озерна - багатошарове поселения з матеріалами раннього залізного віку I тис. до н.е., у мiкрорайоні Дубове - поселения скіфського часу 7-3 ст. до. н.е., у мiкрорайонах Гречани та Озерна - поселения черняхівської культури 3-4 ст. тощо. До наших днів збереглися кургани, які датуються ар хеологами 7-3 ст. до. н.е. (скіфський час) - один у мікрорайоні Заріччя та два на південний схід вщ мікрорайону Ракове.


 Micтo Хмельницький має майже 600-річну icтopiю та веде свій родовід від невеличкого поселения Плоскирів, або Плоскирівці. Дата заснування міста не відома, а от, що стосується першої згадки, то достовірно можна стверджувати про існування Плоскирова (Плоскировець) вже у першій половині XV ст. На той час Поділля стає ареною суперечки між литовськими князями та польським королівством, яка заюнчилася на користь останых. Частина Поділля, включаючи Побужжя, відійшла під впаду Корони Польської. Польський король Владислав II Ягайло в 1431 р. надає вірній шляхті привілеї на подтьсью володіння. Серед населених пункпв, що згадуються у документах королівської канцелярії від того року, знаходимо поселения пщ назвою Плоскирівці та відповідний до цього запис: 10 лютого 1431 р. у місті Сопоті король Владислав II Ягайло записує Янові Чанстуловському 100 гривень на володння "селами Голисин та Плоскирівці на річці Бог у Летичівському повіті Подільської землі". В роки королювання (1434-1444 pp.) Владислава III нова згадка - пщтверджуеться право на волод!ння поселениям, яке вже названо - Плоскирів.


Отже, Плоскирів (Плоскирівці) виник серед грузьких заплав у місця впадіня річки Плоскої до Південного Бугу (тоді річка мала назву Бог). Саме таким місцерозташуванням й пояснюеться перша назва поселения. Справа в тому, що ще на початку XX ст., Плоска при впадині в Буг мала "безіменний" рукав, завдяки якому утворювався природн!й острів. Ймовірно той рукав у XV - XVI ст. мав назву Piч (до peчi, доволі поширений гідронім на землях Поділля), а поселения що заснувапи на ocтpoвi між Плоскою та Ровом, стало іменуватися Плоскирів (Плоскиpiвцi). Таке подвійне написання назви зустрічаемо лише у XV ст. Від XVI ст. i фактично до початку XIX ст. уживалася лише назва Плоскирів.

Тривалий час Плоскирів був невеличким населеним пунктом. Так, "Реестр димів Подільського воєводства 1493 р." повідомляв про наявність в поселенні усього 7 димів, тобто дворів. У другій половині XV ст. Плоскирів увійшов до складу маєтків роду Бедрихів - одного з найдавніших та найзаможніших у ті часи на Поділлі. Зокрема, після середини XV ст. володарем Плоскирова (Плоскировець) згадується Микола Бедрих - відомий як перший кам'янецький каштелян.


Самая знаменитая фотография Проскуровской

 Наступні триста років (1493-1793 рр.) Плоскирів, перебуваючи під польською владою, отримав статус містечка й виконує функції центра плоскирівського староства. З'являються цехи, розвиваються ремесла й торгівля, проводяться ярмарки. Але все-таки весь цей час Плоскирів був незначним населеним пунктом, чисельність мешканців якого не перевищувала 2-3 тисячі, а іноді, під час та після нападів загарбників, містечко взагалі було спустошеним. У другій половині XVI ст. Плоскировим володіла знана шляхетська родина Влодеків. Першим із них був хорунжий та кам'янецький староста Мацей Влодек - досить відомий на той час у польському королівстві воєначальник. Від нього Плоскирів перейшов до сина Станіслава - майбутнього белзького воєводи та галицького й коломийського старости. У другій половині XVII -XVIII ст. Плоскирів перебував у володінні однієї з найвідомішої родини Речі Посполитої - Замойських. В різні роки містечком володіли такі видатні представники цього роду, як Томаш Замойський - відомий воєначальник, та Анжей Замойський - великий коронний канцлер. Оскільки Плоскирів чималий період належав Замой-ським, то й не дивно, що елементи їхнього родового герба, відомого під назвою "Єліта", знайшли відображення у гербі міста - "на голубому полі три схрещені стріли, середня вістрям до низу, а дві крайні - вістрям угору".

Під час Визвольної війни українського народу під проводом гетьмана Богдана Хмельницького Плоскирів та його околиці неодноразово опинялися в центрі протидії козацьких та польських військ, й неодноразово зазнавали спустошень.

Після приєднання Поділля до Російської імперії, 5 липня 1795 р. імператорським указом була утворена Подільська губернія. Один із повітів губернії став називатися Проскурівським, а його центром зазначене місто Проскурів. Саме в цьому імператорському указі вперше зустрічається назва Проскурів. Якоїсь спеціальної постанови про перейменування Плоскирова в Проскурів не знайдено і нам тепер залишається лише гадати: чи свідомо, чи помилково в російських документах з'явилась нова назва міста. Цікаво, що деякий час дві назви існували одночасно, але з 1801 р. остаточно утвердилася нова - Проскурів, яка була співзвучна із словом "проскура" - так українці іменують хлібець, котрий вживається у християнських обрядах.

Проскуровская начла прошлого века

 В бедном еврейском местечке не было ни одного ресторана. Клубы, как военный, так и гражданский, находились в самом жалком, запущенном виде, и поэтому вокзал служил единственным местом, куда обыватели ездили частенько покутить и встряхнуться и даже поиграть в карты. Ездили туда и дамы к приходу пассажирских поездов, что служило маленьким разнообразием в глубокой скуке провинциальной жизни.  (Александр Куприн - «Поединок»).

Хоча Проскурів й став повітовим центром, але ще тривалий час залишався незначним провінційним містом. Лише наприкінці XIX ст., після прокладання залізниці (1870 р.), Проскурів починає інтенсивно розвиватися. На межі XIX - XX ст. стають до ладу великі промислові підприємства (тютюнова фабрика, цукрозавод, чавуноливарний, цегельний, пивоварний заводи), споруджуються житлові будинки, магазини, торгові лавки, прокладається бруківка, відкриваються нові учбові заклади - реальне училище, жіноча гімназія (1904 р.) та комерційне училище (1908 р.), театр (1892 р.), бібліотека (1901 р.), прокладається телефонна мережа (1909 р.), з'являється електрика (1911 р). Населення міста зростає майже у 5 разів і у 1909 р. становить 36 тисяч мешканців. Саме в цей період визначається основний напрямок в економічному розвитку міста - на початку XX ст. Проскурів стає найбільшим торговим центром Подільської губернії з річним торговим оборотом 5,5 млн. рублів. Лише із залізничної станції міста щорічно відправлялося 3,1 млн. пудів вантажів, а прибувало - 6,9 млн. пудів. Торгівельні та кредитні установи міста обслуговували великий регіон. Особливо важливу роль Проскурів відігравав у експортній торгівлі зерном.


Другий чинник, який сприяв бурхливому розвитку міста - розташування у Проскурові військових частин та створення великої військової залоги, що було обумовлено вигідним стратегічним розташуванням міста поблизу державного кордону. У місті перебував 35-й драгунський Бєлгородський полк, 12-а гарматна бригада, штаб 12-ї піхотної дивізії, до складу якої входив уже розквартирований (з 1875 р.) в міських казармах 46-й піхотний Дніпровський полк. Саме у цьому полку служив молодий підпоручик Олександр Купрін - у майбутньому відомий письменника, класик російської літератури. Роки служби в Проскурові (1890-94 рр.) та враження від армійського життя знайшли своє відображення у повісті Купріна "Поєдинок", що зробила її автора знаменитим.


Хмельницкий -  середина прошлого века.
Життя та діяльність багатьох видатних людей XIX ст. пов'язане з містом. У 1840-х рр. у Проскурові неодноразово бували польський поет Антон Шашкевич та історик і етнограф Олександр Пшездзець-кий. Прямуючи поштовим трактом із Кам'янця-Подільського на Житомир, у жовтні 1846 р. в Проскурові зупинявся співробітник Київської тимчасової Археографічної комісії, у майбутньому видатний український мислитель, поет, художник Тарас Шевченко. Протягом 1856-58 рр. до повітового центру періодично приїздив із Чорного Острова вчитель місцевого дворянського училища, а згодом видатний поет-байкар Леонід Глібов. В 1857-63 рр. тут неодноразово бував фольклорист, етнограф Андрій Димінський. В 50-60-х роках XIX ст. Проскурів відвідали композитори Діонісій Бонковський - автор відомої пісні "Гандзя", Владислав Заремба - автор пісні "Дивлюсь я на небо", видатний український поет Степан Руданський. У XX ст. не обминули Проскурів трагічні події Першої світової та громадянської війн.

З початком Першої світової війни Проскурів став прифронтовим містом. В цей час тут побувало чимало відомих воєначальників Російської армії, серед яких командуючий 8-ї армії Південно-Західного фронту, видатний полководець, генерал Олексій Брусилов.

Але особливо слід відзначити події, що стосуються періоду боротьби українського народу за розбудову незалежної держави у 1917-20 роках. Проскурів у той час відігравав роль важливого опорного пункту Української Народної Республіки (УНР), а в 1919 -1920 рр. взагалі постійно перебував у центрі вищезгаданих подій. Саме в Проскурові тричі перебував Уряд УНР та Директорія (березень, листопад 1919 р., червень 1920 р.), саме тут відбулося останнє засідання Директорії в її повному складі (березень 1919 р.), саме звідси вирушив за кордон колишній голова Центральної Ради Михайло Грушевський (лютий 1919 р.). Неодноразово у ці роки в Проскурові бували голова Директорії, Головний Отаман Симон Петлюра, командуючий Українськими Січовими Стрільцями Євген Коновалець, відомі урядовці та політики УНР Сергій Остапенко, Борис Мартос, Ісаак Мазепа та інші. В 1919 р. як вояк армії УНР, у місті деякий час перебував майбутній письменник та поет Володимир Сосюра, про що він згадує в романі "Третя рота". Не обійшлося під час громадянської війни без трагедій - 15-16 лютого 1919 р. відбувся єврейський погром, під час якого загинуло близько тисячі мирних мешканців Проскурова.

Хмельницкий -  середина прошлого века.

В перші роки радянської влади, у 1923 р. Проскурів стає окружним центром. Місто поступово розбудовується та стає найбільшим за населенням, військово-стратегічним значенням та промисловим потенціалом у регіоні, а згодом, у березні 1941 р. - обласним центром Кам'янець-Подільської області (утворена у 1937 р.). З Проскуровом пов'язане життя багатьох відомих людей того часу. Так, у 1920-22 рр. у місцевому реальному училищі навчався майбутній письменник Микола Трублаїні, автор широко відомих творів "Лахтак" та "Шхуна "Колумб". В 1920-х роках, у розташованій в Проскурові Червонокозачій дивізії, служили письменники Олесь Донченко та Ілля Дубинський, починали службу чимало видатних у майбутньому військовослужбовців: маршал військ зв'язку Іван Пересипкін, маршал бронетанкових військ Павло Рибалко, маршал авіації Сергій Худяков, Маршал Радянського Союзу Петро Кошевий та інші. У 1926-30 рр. у місті мешкала та була обрана депутатом міської ради Ірина Коцюбинська, донька Михайла Коцюбинського, літературознавець, заслужений працівник культури УРСР. У вересні 1938 р. у Проскурові працювала знімальна група під керівництвом відомого кінорежисера, класика українського кіно Олександра Довженка, що знімала тут деякі епізоди фільму "Щорс".

Але в цей же час місто, як і вся країна, відчуло на собі жорстокість "сталінського" режиму. У 1933 р. у зв'язку з недостатнім продовольчим забезпеченням міста зафіксовані факти опухання від голоду в 22 родинах проскурівчан - переважно кустарів, пенсіонерів та робітників. У 1937 р. небувалого розмаху набувають безпідставні репресії проти всіх верств населення міста. Показовою стала "чистка" серед працівників механзаводу ім.Куйбишева, коли в 1937-38 рр. було репресовано близько 120 робітників та інженерно-технічного персоналу (у тому числі й директора). Всього за роки "сталінських репресій" в Проскурові було розстріляно понад 12 тисяч проскурівчан та мешканців Проскурівського округу. Згодом майже всі ці люди були реабілітовані. У 1930-х роках безжалісно нищаться культові споруди: 1936-38 рр. за рішенням радянських органів влади був висаджений у повітря костьол Св. Анни, 1937 р. закриті та пограбовані собор Різдва Богородиці та "Велика" синагога.

Хмельницкий

 Мирне життя перервала війна - 8 липня 1941 р. німецько-фашистські війська окупували Проскурів. Фашистські загарбники в передмісті Ракове влаштували табір особливого режиму для військовополонених "Шталаг 355", в якому за роки окупації знищили близько 60 тисяч чоловік. До того ж були проведені масові розстріли мирних проскурівчан, а це - ще 16.570 безвинних жертв. Проте, із перших до останніх місяців окупації у місті діяла антифашистська підпільна організація, яку очолював М. Храновський. 25 березня 1944 р. війська 1-го Українського фронту під командуванням Маршала Радянського Союзу Георгія Жукова визволили місто від німецько-фашистських загарбників. У визволенні Проскурова приймали участь частини 1-ї Армії А. Гречка, 3-ї танкової армії П. Рибалка, 2-ї повітряної армії С. Красовського. Очевидцем визволення Проскурова став видатний англійський письменник Джеймс Олдрідж, який на той час був зарубіжним військовим кореспондентом. Свої враження про бої за місто він передав у своєму репортажі.

Після повоєнної відбудови народного господарства й налагодження мирного життя, із 1950-х років починається розбудова фактично нового міста, яке 16 січня 1954 р. було перейменовано у Хмельницький, з відповідним перейменуванням й області. Значно збільшується площа міста, особливо після приєднання приміських сіл Заріччя та Гречани. Виникає ряд заводів всесоюзного значення - трансформаторних підстанцій, "Трактородеталь", радіотехнічний, термопластавтоматів, "Катіон", стають до ладу підприємства індустріально-будівельної, харчової та легкої промисловості. Зокрема, завод трансформаторних підстанцій стає провідним у СРСР із виробництва трансформаторів для залізничного транспорту, завод "Катіон" - одним із найбільших в країні виробником конденсаторів, радіозавод - єдиним в СРСР виробником авіаційної спецтехніки військового призначення.

Виникнення подібних підприємств перетворило місто Хмельницький на великий промисловий центр України. Значно зросле населення, засновано перший ВУЗ - технологічний інститут (нині - Хмельницький національний університет Поділля), прокладено перші тролейбусні лінії, розбудовано нові мікрорайони. До того ж місто стаб важливим військово-стратегічним центром не лише регіону, а всієї країни. В 1956 р. до обласного центру на постійне місце дислокації прибуває 17-та гвардійська мотострілецька дивізія, а у 1961-64 рр. - підрозділи однієї з найпотужних у світі ракетної дивізії. Саме з цього часу поблизу Хмельницького та на території області розгортаються бойові позиції міжконтинентальних ракет. Значною подією, що доповнює військову сторінку історії міста, стало заснування у 1970 р. Хмельницького вищого артилерійського командного училища, на базі якого в 1990-х рр. створено єдину в державі Національну академію прикордонних військ України.


Прскуровская сегодня

 У 1991 р. хмельничани одностайно підтримали проголошення незалежної України, та, перейшовши на принципово інші умови господарювання, зуміли зберегти поступальний розвиток міста, переорієнтувавшись на нову економічну модель. Хмельницький став на той час одним із найбільших у східній Європі торгівельних центрів - нині тут діє цілий ринковий комплекс, який займає площу понад 18 га і включає 24 самостійних речових ринків. Пишається Хмельницький одним із найкращих дитячих танцювальних колективів України - ансамблем танцю "Подолянчик", єдиним у своєму роді моно-театром "Кут", чудовим органним залом, оригінальними скульптурами та монументами, що виконані батьком та сином Миколою і Богданом Мазурами - народним та заслуженим художниками України.


Хмельничанка. Украинка

Пишається Хмельницький й своїми видатними земляками. У місті народилися Павло Вигодовський (справжнє прізвище Дунцов) - єдиний декабрист, який мав селянське походження; Василь Зеньковський - філософ, психолог та церковний діяч, міністр сповідань Української Держави у 1918 р.; Георгій Верейський - народний художник РРФСР, дійсний член Академії мистецтв СРСР, майстер міського пейзажу і портретного живопису; Трохим Борима - професор, доктор медичних наук, акушер-гінеколог; Кость Місевич - бандурист, засновник кобзарської школи XX ст,, діяч української революції 1917-20 рр. та руху опору в складі УПА; Аріель Дюран (Хая Кауфман) - американська письменниця, авторка (разом з чоловіком Уіллом Дюраном) всесвітньовідомої 11-ти томної "Історії цивілізації"; Серафим (Костянтин Свежевський) - православний церковний діяч Південної Америки, архиєпископ Каракаський та Венесуельський, а також Бразильський; Григорій Щерба - мінералог, академік, доктор геологічних наук, Михайло Дейген - фізик-теоретик, член-кореспондент Академії наук УРСР; Іван Жулкевський - актор, народний артист України; Володимир Вайсер - Герой Радянського Союзу, танкіст, загинувший під час визволення України від німецько-фашистських загарбників; Святослав Федоров - лікар-офтальмолог, академік, засновник науково-технічного комплексу "Мікрохірургія ока"; Анатолій Молотай - народний артист України, художній керівник, головний диригент Президентського оркестру України; Михайло Павловський - доктор технічних наук, доктор економічних наук, академік, заслужений діяч науки і техніки України, народний депутат України; Олександр Руцькой - льотчик, генерал-майор, Герой Радянського союзу, учасник війні в Афганістані, згодом - Депутат РСФСР та віце-президент Росії; Сергій Нагарний - спортсмен-веслувальник, заслужений майстер спорту, Олімпійський чемпіон 1976 р.; Олександр Пономарьов - один із найкращих популярних співаків країни, народний артист України, та багато, багато інших.

 Наприкінці 2008 р. місто Хмельницький займало площу 8624 га, мало 259 тис. мешканців, 90 промислових підприємств, 42 ринки, 39 банківських закладів, аеропорт, 2 залізничних станції, міжміський автовокзал, 2 автобусних станції. В місті працюють 3 театри, філармонія, 3 музеї, 19 бібліотек, 2 кінотеатри, міський Будинок культури, Палац творчості дітей та юнацтва, 6 шкіл естетичного виховання дітей, 42 загальноосвітніх школи, 38 дошкільних заклади, 11 лікарень, 9 поліклінік, 68 приватних медичних закладів, 24 аптеки. Функціонує 15 вищих учбових закладів, з яких 9 відповідають ІІІ-ІV рівням акредитації. Професійна освіта включає 9 учбових заклади, з яких 3 вищих професійних училища та 6 професійних ліцеїв...

С. Єсюнін (м.Хмельницький)
Категория: Новости каталога, статьи, публикации | Просмотров 2725 | Печать »
30 октября 2013, 03:39 | хмельницкий


Вы можете авторизироваться с помощью предложенных социальных сервисов для добавления комментария. Комментарии от авторизованных пользователей добавляются в каталог без проверки администратора.


Вы можете войти используя: Yandex Google Вконтакте Mail.ru Twitter Loginza MyOpenID OpenID WebMoney
Ваше имя: *  
Ваш email (необязательно):     
Комментарий: *  
  символов осталось.
Код безопасности: *  
Регистрируйся и получай клиентов.
Мой блокнот (0)


Особенные компании
Мовний центр «Towmuch» - тел.: (098) 522-25-47
Головне для нас — результативне навчання. У дружньому середо ...

Продукция и услуги
Вареничная «Победа»
Вареничная "Победа"
Завтрак, Обед, Есть десерт. За нашу Победу! ...
Детская одежда от производителя
Одежда для крещения
Одежда для крещения для маленьких ребёнков. ...
Мовний центр «Towmuch»
Іноземні мови
Навчання проводиться у групах:
- Дитячий садочок — від 4 років.
- Дитячі ...

Популярные фирмы
Детская одежда от производителя - Украина, Хмельницкая обл., Хмельницкий. Здесь вы можете купить детскую одежду и аксессуары, которые понравятся
(34436 Просмотров с 09-21-2013)
Лютик - детская одежда - Украина, Хмельницкая обл., г. Хмельницкий. Интернет магазин детского трикотажа Lutyk.net предлагает детскую одежд
(25136 Просмотров с 09-24-2013)
Металлочерепица, металлопрофиль, профлист, всё для кровли - Украина, Хмельницкая обл., Хмельницкий. Металлопрофиль, профлист, черепица Кровля, черепица и кровельные мате
(37392 Просмотров с 02-24-2014)

Случайное фото
Кукольный театр
Кукольный театр в Хмельницком
Хмельницький - адміністративний, економічний i культурний центр — Организации Хмельницкого
Плюсомерка:Google+
2013 © Все логотипы и торговые марки на данном сайте являются собственностью их владельцев.
Каталог организаций, фирм, магазинов Хмельницкого и области. Хмельницкий и хмельницкая область.
Предприятия, организации, магазины, школы, частные фирмы, госучреждения, рейтинг компаний.
Добавь свое предприятие или организацию, получи клиентов © ORG.km.ua