Вас зупинила поліція — ваші права. Пам'ятка водію

Вас зупинила поліція — ваші права. Пам'ятка водію

Ознайомившись із даною пам’яткою ви зможете запобігти у майбутньому безпідставному штрафу за порушення правил дорожнього руху.

1.ЯК ЗУПИНЯЮТЬ

Поліцейський має право зупиняє автомобіль виключно за допомогою:

 • сигнального диска з червоним сигналом або руки, що вказує на відповідний автомобіль і подальше місце його зупинки;
 • увімкненого проблискового маячка синього і червоного або лише червоного кольору та (або) спеціального звукового сигналу;
 • гучномовного пристрою;
 • спеціального табла, на якому зазначається вимога про зупинку транспортного засобу.

 • Зупинка автомобіля жезлом з 2017 року заборонена законом! Якщо зупинка здійснюється іншим чином, ви маєте право ігнорувати таку вимогу.

  2. ПІДСТАВИ ЗУПИНКИ

  Законом «Про національну поліцію» передбачено 10 підстав для зупинення поліцейським транспортного засобу, а саме:

  • якщо водій порушив Правила дорожнього руху;
  • якщо є очевидні ознаки, що свідчать про технічну несправність транспортного засобу;
  • якщо є інформація, що свідчить про причетність водія або пасажирів до вчинення ДТП, кримінального чи адміністративного правопорушення;
  • якщо транспортний засіб перебуває в розшуку;
  • якщо необхідно здійснити опитування водія чи пасажирів про обставини вчинення ДТП, кримінального чи адміністративного правопорушення, свідками якого вони могли бути;
  • якщо необхідно залучити водія транспортного засобу до надання допомоги іншим учасникам дорожнього руху або поліцейським або як свідка під час оформлення протоколів про адміністративні правопорушення чи матеріалів ДТП;
  • якщо уповноважений орган державної влади прийняв рішення про обмеження чи заборону руху;
  • якщо спосіб закріплення вантажу на транспортному засобі створює небезпеку для інших учасників дорожнього руху;
  • порушення порядку визначення і використання на транспортному засобі спеціальних світлових або звукових сигнальних пристроїв;
  • якщо зупинка транспортного засобу з іноземною реєстрацією здійснюється з метою виявлення його передачі у користування особам, які не ввозили такий транспортний засіб на митну територію України.

  Також в областях, де діє воєнний стан, додатковою підставою зупинки може бути наявність воєнного стану.

  Всі інші причини зупинки автомобіля – незаконні!

  3. ОСНОВНІ ВИМОГИ ДО ЗУПИНКИ

  До початку маневру з’їзду на узбіччя завчасно увімкніть сигнал покажчика повороту та після зупинки увімкніть аварійну світлову сигналізацію. Також потрібно прослідкувати, щоб не здійснити зупинку в забороненому для зупинки місці (15.9 ПДР - на залізничних переїздах; на трамвайних коліях; на пішохідних переходах і ближче 10 м від них з обох боків, на перехрестях та ближче 10 м від краю перехрещуваної проїзної частини, ближче 30 м від посадкових майданчиків для зупинки маршрутних транспортних засобів тощо), то Ви повинні вжити заходів щодо зупинення автомобіля саме в дозволеному, оскільки можете отримати ще й штраф за зупинку забороненому місці. Законодавством не передбачено обов’язку для водія виходити з автомобіля для перевірки документів, тому спокійно можете залишатись в автомобілі. 

  Після зупинки працівник поліції зобов’язаний поінформувати водія про конкретну причину зупинення ним транспортного засобу з детальним описом підстави зупинки, із зазначених вище.

  4. ВІДЕОФІКСАЦІЯ ОБСТАВИН ПЕРЕВІРКИ

  На випадок суперечливих правовідносин з поліцією увімкніть відеофіксуючий пристрій (відеореєстратор, мобільний телефон). Запишіть номер поліцейського автомобіля. У разі знаходження поблизу інших зупинених транспортних засобів, водіїв чи пасажирів – зафіксуйте їх та запишіть номерні знаки цих транспортних засобів з метою встановлення потенційних свідків.

  Водій має право здійснювати аудіо- та відеофіксацію як спілкування зі співробітником поліції, так і всіх його дій при виконанні ним своїх публічних службових обов’язків. Жодним законом це не заборонено. Згода посадових осіб при здійсненні ними владних повноважень, а тим більше при вчиненні ними незаконних дій, не передбачена. Інформація про працівника поліції як суб'єкта владних повноважень не є конфіденційною, тобто є відкритою.

  5. СПІЛКУВАННЯ З ПОЛІЦЕЙСЬКИМ

  Уважно вислухайте і зафіксуйте звернення до Вас працівника поліції. Під час звернення до водія поліцейський зобов’язаний назвати своє прізвище, посаду, спеціальне звання та пред’явити на її вимогу службове посвідчення, надавши можливість ознайомитися з викладеною в ньому інформацією. Поліцейський має право висловити вимогу про пред’явлення водієм:

  а) посвідчення на право керування транспортним засобом;

  б) реєстраційного документа на транспортний засіб;

  в) поліса (сертифіката) обов’язкового страхування (у передбачених випадках).

  Названі документи передавати в руки поліцейського не обов’язково, достатньо показати в розгорнутому вигляді. Вимога працівника поліції передати йому у руки документи незаконна. Перед тим, як пред’явити свої документи, водій має право висловити вимогу до нього пред’явити його службове посвідчення. 

  З посвідчення бажано переписати прізвище, ім’я, по батькові, звання, посаду для можливого оскарження дій. Не забудьте записати номер нагрудного знака працівника, він також може Вам знадобитися для його ідентифікації (його не можна приховувати або будь-яким чином перешкоджати прочитанню інформації на ньому та фіксуванню його за допомогою технічних засобів). 

  Зверніть увагу, чи відповідають прізвище, звання та посада тим, які назвав поліцейський при зверненні, і чи не закінчився термін дії посвідчення. У разі виявлення невідповідності чи закінчення терміну дії посвідчення, вимоги такого працівника не виконуйте, негайно телефонуйте черговому поліції за телефоном 102. Можливо, такий «поліцейський» є просто шахраєм у формі, який таким чином заробляє гроші.

  6. ОГЛЯД АВТОМОБІЛЯ ПОЛІЦЕЙСЬКИМ

  Згідно підпункту «в» пункту 2.4. ПДР, на вимогу працівника поліції водій повинен дати можливість оглянути транспортний засіб, але відповідно до законодавства та за наявності на те законних підстав. Крім ПДР, право оглянути в певних випадках Ваш автомобіль надається поліцейському також низкою норм Кодексу про адміністративні правопорушення, Закону «Про Національну поліцію» тощо. При цьому, Закон «Про Національну поліцію» встановлює додаткову форму огляду - «поверхневу перевірку», якій також піддаються транспортні засоби. Поверхневу перевірку транспортного засобу поліцейський може здійснювати у трьох, передбачених Законом, випадках: 

  1) якщо існує достатньо підстав вважати, що в транспортному засобі знаходиться правопорушник або особа, свобода якої обмежується в незаконний спосіб; 

  2) якщо існує достатньо підстав вважати, що в транспортному засобі знаходиться річ, обіг якої заборонено чи обмежено або яка становить загрозу життю чи здоров’ю такої особи або інших осіб; 

  3) якщо існує достатньо підстав вважати, що річ або транспортний засіб є знаряддям вчинення правопорушення та/або знаходиться в тому місці, де може бути скоєно кримінальне правопорушення, для запобігання якого необхідно провести поверхневу перевірку. Тому, вимагайте від поліцейського обґрунтування необхідності здійснення поверхневої перевірки.

  Поверхнева перевірка транспортного засобу здійснюється шляхом візуального огляду салону чи багажника транспортного засобу. Поліцейський при здійсненні поверхневої перевірки має право вимагати відкрити кришку багажника та/або двері салону. Тобто водій повинен самостійно показати поліцейському вміст транспортного засобу. Поліцейський, може лише спостерігати ззовні автомобіля за діями водія та речами, ні до чого не торкаючись руками. 

  Обов’язково уточняйте у поліцейського, що саме він має намір провести – поверхневу перевірку в порядку Закону «Про Національну поліцію» чи огляд в порядку Кодексу про адміністративне правопорушення. Оскільки поверхнева перевірка та огляд є заходами, що обмежують права громадян, то працівник поліції зобов’язаний проінформувати водія з приводу підстав їх проведення, а також повідомити водію його права при здійсненні цих дій. 

  Законом "Про поліцію" і Правилами дорожнього руху не передбачено наявність свідків при проведенні огляду. Проте в бланку акту (протоколу) огляду передбачено наявність двох свідків. Однак, найкращим вашим свідком у даній ситуації буде зроблений вами відеозапис. 

  За результатами огляду обов’язково складається акт (протокол), один екземпляр якого Ви маєте отримати. Але, якщо це «поверхнева перевірка», межу між якою відрізнити в цьому випадку складно, протокол не складається, такі дії, на жаль, ніяким чином не фіксуються. При огляді завжди слідкуйте за поліцейським і його рухами, щоб не дозволити щось незаконне підкинути. Якщо є з вами пасажири, обов’язково беріть їх з собою на огляд вмісту автомобіля, щоб вони слідкували за поліцією. 

  Стосовно місця перебування поліцейського під час проведення огляду чи поверхневої перевірки, то стаття 30 Конституції передбачає можливість проникнення до житла та іншого володіння особи, з метою проведення огляду лише за вмотивованим рішенням суду. 

  Тому поліцейський у жодному разі не має права перебувати в середині вашого автомобіля. Це він може зробити лише за мотивованим рішенням суду. Винятком може бути лише необхідність термінового рятування життя людини чи її майна, або переслідування особи, яка підозрюється у вчиненні злочину.

  7. АДМІНІСТРАТИВНЕ ЗАТРИМАННЯ

  У виняткових випадках, працівники поліції мають право здійснити адміністративне затримання водія. Зокрема підставами можуть бути: 

  1) необхідність припинення адміністративних правопорушень, коли вичерпано інші заходи впливу, 

  2) необхідність встановлення особи, 

  3) необхідність складення протоколу про адміністративне правопорушення у разі неможливості складення його на місці вчинення правопорушення, якщо складення протоколу є обов’язковим, 

  4) вчинення злісної непокори законному розпорядженню чи вимозі поліцейського, 

  5) образи поліцейського, 

  6) публічних закликів до невиконання вимог поліцейського тощо.

  Про адміністративне затримання обов’язково складається протокол, в якому зазначаються: дата і місце його складення; посада, прізвище, ім’я та по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу затриманого; час і мотиви затримання. Протокол підписується посадовою особою, яка його склала, і затриманим. 

  Про місце перебування особи, затриманої за вчинення адміністративного правопорушення, негайно повідомляються її родичі. 

  Водієві слід мати на увазі, що Конституція України гарантує: кожному затриманому має бути невідкладно повідомлено про мотиви затримання, роз’яснено його права та надано можливість з моменту затримання захищати себе особисто та користуватися правовою допомогою захисника (ч.4 ст.29). 

  Під час складання протоколу про адміністративне затримання посадова особа, що здійснює адміністративне затримання, зобов’язана рох’яснити особі, яка вчинила адміністративне правопорушення, її права. Водночас, слід врахувати, що адміністративне затримання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, може тривати не більш як три години

  При намаганні поліцейського здійснити адміністративне затримання, проінформуйте поліцейського, що йому потрібно скласти протокол затримання, це може одразу остудити запал правоохоронця. 

  Варто зазначити, що пошук понятих – це завдання правоохоронця і якщо він зволікає з їх пошуком, то ці дії поліцейського можна розцінити як незаконне обмеження права на вільне пересування, які тягнуть за собою кримінальну відповідальність.

  8. ПРАВА ВОДІЯ ПРИ НАКЛАДЕННІ ПОЛІЦІЄЮ ШТРАФУ

  Якщо, спілкуючись з поліцейським, Ви зрозуміли, що він має намір скласти на Вас постанову про притягнення до адміністративної відповідальності (накласти штраф), Ви маєте наступні права:

 • знайомитися з матеріалами справи, тобто на Вашу вимогу поліцейський зобов’язаний надати Вам можливість переглянути докази порушення, зокрема надати для перегляду запис з нагрудної камери;
 • давати пояснення, подавати свої докази, зокрема зроблені Вами відеозаписи на телефон чи відеореєстратор, які підтверджують відсутність порушень з Вашого боку;
 • заявляти клопотання, зокрема про необхідність скористатись послугами адвоката та про перенесення розгляду справи;
 • при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката чи іншого фахівця у галузі права;
 • виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження;
 • бути особисто присутнім під час розгляду справи про адміністративне правопорушення;
 • оскаржити постанову по справі.
 • Всі намагання використати зазначені права слід фіксувати письмово у вигляді відповідних заяв (клопотань) або під відеозапис. Порушення процедури накладення штрафу чи не роз’яснення водію його прав є підставою для скасування штрафу.

  9. РЕАГУВАННЯ НА НЕЗАКОННІ ДІЇ ПРАЦІВНИКА ПОЛІЦІЇ

  Якщо ж працівники поліції порушили Ваші права, не належно виконали свої обов’язки чи перевищили свої службові повноваження, перелічені у даній Пам’ятці, Ви маєте право оскаржити їх дії на гарячу лінію МВС чи звернутись письмово до управління патрульної поліції або до відділу внутрішньої безпеки. 

  Такими діями Ви спонукатимете працівників поліції дотримуватись законодавства при виконанні службових повноважень та не допускати неправомірних дій як з Вами, так і у майбутньому. В цей же час, якщо дії поліцейських є правомірними та доброзичливими стосовно вас, гідна та культурна поведінка з вашого боку по відношенню до поліцейських буде сприяти наведенні порядку на дорозі.

  10. ОСКАРЖЕННЯ ШТРАФУ ПОЛІЦІЇ

  Якщо поліцейський все ж таки наклав на Вас штраф, однак Ви не винні, такий штраф можна оскаржити. Оскаржити постанову патрульної поліції можна або до управління патрульної поліції або в суд. 

  Водій самостійно обирає інстанцію оскарження. Наприклад, щоб звернутись до суду, не потрібно перед тим звертатись до вищестоящого начальника і навпаки. При цьому, для на оскарження постанови про накладення штрафу передбачено надзвичайно стислі строки - лише 10 днів.

  Якщо Ви не винні - не бійтесь оскаржувати штрафи, закон на Вашому боці

  Підставою для скасування штрафу є не тільки відсутність порушень з боку водія, ай порушення процедури накладення стягнення!

  Якщо Вам потрібно оскаржити штраф поліції чи митниці, або дії страхової компанії – телефонуйте на:

  050-758-11-74 (viber) або 067-171-16-11

  Працюємо дистанційно у всіх регіонах України. Запишіть ці номери телефонів на майбутнє! 

  541
  RSS
  Нет комментариев. Ваш будет первым!
  Загрузка...